8.Sınıf Teknoloji Tasarım 2.Hafta Mühendislik ve Tasarım

https://www.teknolojivetasarim.org/urun-gelistirme-unitesi-ergonomi-ve-antropometri/

İçerik

Mühendis, günlük yaşantımızda insanların sorunlarına çözüm üreterek onların daha rahat ve konforlu yaşamalarını sağlayan kişidir. “Mühendislik” kelimesi ise bilimsel bilginin, problemlerin çözümüne ve “daha iyi bir hayat” arayışına uygulanması ile ilgilidir

Kelime anlamlarından da çıkarılacağı üzere mühendisler bilgi ve teknolojiyi kullanarak insanlık için faydalı ürünler ortaya koyarlar. Mühendislik Alanları
inşaat,

makina,

metalurji ve malzeme,

maden,

jeoloji,

gıda,

elektrik elektronik,

bilgisayar,

yazılım,

mekatronik,

biyomühendislik,sosyal mühendislik, genetik.

 

Tasarım;
insan ve çevre ihtiyaçlarını karşılamak üzere mühendislik bilgi ve tecrübesinin kullanılarak düşünülen nesnenin bir yüzey, kâğıt veya bilgisayar ortamına iki veya üç boyutlu olarak aktarılmasıdır.

Mühendislik Alanları ile Tasarım Arasındaki İlişki
Her gün kullandığımız eşyaların hepsinde bir veya birkaç mühendislik alt yapısını görürüz.

Mesela sandalyeyi yapan mobilyacı, merdiveni yapan inşaat mühendisi, otomobili yapan makina mühendisi ve diğerleri bu ürünleri tasarlarken mühendislik biliminin gerektirdiği matematik, fizik, kimya alanlarından faydalanmıştır.

Tasarım mühendisi, tasarımı neyi başarmak için yaptığını, kullanım yerindeki ihtiyaçların karşılanması için hangi zorunlulukların göz önünde bulundurulması gerektiğini, ürünün hangi ortam şartlarına dayanması gerektiğini ve nasıl bir görünüşe sahip olması gerektiğini diğer personelden çok daha iyi bilendir.

Tasarımı gerçeğe dönüştürmek için birçok kararın verilmesi gerekir. Çoğu kez bu kararların büyük bir kısmı tasarım aşamasında verilir.

Bu sebepledir ki tasarım mühendisi, ürünün imalat sürecinde hayati bir rol oynar. Diğer etkin olan faktörler de malzeme, kalifiye eleman, makine ve teçhizatlardır. İmalatın düşük maliyetle, daha iyi kalitede ve istenen sürede gerçekleştirilebilmesi için bu faktörlerin en iyi düzeyde bir araya gelmesi gerekir. Tasarımcılar birçok farklı mühendislik alanları ile birlikte çalışırlar. Bunlar makine, inşaat, mekatronik, elektronik, elektrik, maden vb diğer alanlardır.

 

Mühendislik Tasarım Döngüsü ya da basitçe Mühendislik Döngüsü, mühendisin bir fikir veya ihtiyaçtan, üretilen bir ürüne ya da sürece gitmek için takip ettiği basamaklar bütünüdür. Mühendis bir ürün üretirken, bu Mars’a gitmek için bir uzay gemisi ya da bir hız treni olabilir, şu döngüyü izler:

  • Tasarla: Bir ihtiyaç ya da problemle ilgili bilgi toplamakla başla, çözümü için beyin fırtınası yap, içlerinden bir çözümü seç ve ardından ürününü gerçek hayatta nasıl yapacağını çiz.
  • İnşa et: Ürününü inşa etmek için aletler ve malzemeler kullan. Prototip, bir ürünün mükemmelleştirilmeden önce yapılan ilk örneğidir.
  • Test et: Ne kadar iyi çalıştığını öğrenmek için ürününü kullan.
  • Geliştir: İyi çalışmayan parçaları düzeltmek için ürününde değişiklikler yap.

Mühendis, okyanusa dökülen petrolü temizlemek ya da insanların bir köprüden geçişini hızlandırmak gibi bir süreç tasarladığında şu döngüyü izler:

  • Planla: Bir ihtiyaç ya da problemle ilgili bilgi toplamakla başla, çözümü için beyin fırtınası yap, içlerinden bir çözümü seç ve ardından önerdiğin süreci gerçek hayatta nasıl çalıştıracağını baştan sona yaz.
  • Uygula: Planının basamaklarını kullanarak sürecini yürüt.
  • Değerlendir: Sürecinin ne kadar iyi çalıştığına karar ver.
  • Geliştir: İyi çalışmayan kısımları hızlandırmak ya da sadeleştirmek için sürecinde değişiklikler yap.

Mühendislik Döngüsü, ürününüzü ya da sürecinizi sürekli geliştirecek şekilde basamakları sırayla tekrarlamaya devam ettiğiniz için bir döngüdür.

 

Örnekler

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*