5.Sınıf 2.Dönem 3.Hafta Yönergeleri Takip Et

5.5.1.2. Verilen bir problemi uygun adımları kullanarak çözer.

1.DURUM

Şimdi sizinle adres tarifi ile ilgili bir etkinlik yapacağız. Bu etkinliğe göre turistik bir şehirde, bir otelde konaklıyorsunuz.  Sizinle aynı otelde kalan bir turist size şehir merkezinde bulunan heykele gitmek istediğini, ancak yolu bilmediğini söylüyor. Ne dersiniz? Yolu tarif edebilir misiniz?
Elbette bu aşamada yolu tarif etmek sizin için biraz zor.  Çünkü şehrin planıyla ilgili bir fikriniz yok. Bu aşamada bize bir harita lazım. Haritadan turiste heykele gideceği yolu adım adım tarif ediniz defterinize yazınız.

HARİTA

 

2.DURUM

İkili grup oluşturalım. Bir arkadaşımız turist diğer arkadaşımız yol tarif yerli olsun.:)

Yerli arkadaşımız yazmış olduğu heykele giden yolu sesli bir şekilde Turist arkadaşımıza okusun.

Bakalım Turist arkadaşımız  da harita üzerinden sesli komutları takip ederek heykele ulaşabilecek mi?

Örnek Adres Tarifi

 1. Otelden çık.
 2. Sola dön.
 3. Sağ tarafında Kestane Sokak’ı görene kadar dümdüz ilerle.
 4. Sağa dön ve Kestane Sokak’a gir.
 5. Kestane Sokak boyunca dümdüz ilerle.
 6. Heykeli karşında göreceksin.

Etkinliğimizin ilk bölümünü tamamladık. Şimdi elinizdeki haritayı kullanarak benzer bir etkinlik yapacağız.

3.DURUM

Ertesi sabah yine aynı turist size gelerek, şehrinizde bulunan müzeye gitmek istediğini ve hatıra olarak şehrinizden el yapımı süs eşyası almak istediğini söylüyor. Bostanlı Caddesi, sizin şehrinize özgü, el yapımı süs eşyalarının yapıldığı ve satıldığı turistik bir cadde. Siz de turiste yolu tarif ediyorsunuz ve müzeye giderken Bostanlı Caddesi’ne de uğramasını sağlıyorsunuz. Ancak tam bu sırada yapılan kazı nedeniyle Ozanlar Caddesi’nin birkaç gün boyunca yaya ve araç trafiğine kapatıldığını hatırlıyorsunuz. Şimdi bu bilgiler ışığında turiste yolu tarif edebilir misiniz?

4.DURUM

Şimdi ise biraz empati zamanı. Bu kez turist sizsiniz. Verilen tarife göre alışverişinizi yaptınız, müzeye ulaştınız. Otelinize dönmek istiyorsunuz. Müzeye gelirken biraz dolaştığınız için kafanız karıştı ve otelinize giden yolu müzedeki görevliye sordunuz. Görevli yol tarifini bir kâğıda yazarak size verdi. Bakalım bu yol tarifini kullanarak otelinize ulaşabilecek misiniz?

 1. Müzeden çık.
 2. Sola dön ve sokağın sonuna kadar ilerle.
 3. Sola dön.
 4. Sağ tarafında Karanfil Sokak’ı görene kadar ilerle.
 5. Sağa dön ve Karanfil Sokak’a gir.
 6. Karanfil Sokak’ın sonuna kadar ilerle.
 7. Sola dön.
 8. 400 m ilerlediğinde oteli sol tarafında göreceksin.

 

Kağıt Katlama Etkinliği

Şimdi aşağıdaki yönergeye bağlı kalarak kağıt katlama etkinliği yapacağız:

 1. Elimizde kâğıt var. Gözlerimiz kapalı!
 2. Gözümüzü açmak, konuşmak, soru sormak yasak.
 3. Kâğıdı ikiye katlayın. Üst köşeyi yırtın.
 4. Tekrar ikiye katlayın. Üst köşeyi yırtın.
 5. Tekrar ikiye katlayın. Sağ köşeden bir parça koparın.
 6. Tekrar ikiye katlayın ve orta kısmı koparın.
 7. Gözlerinizi açın. Kâğıdınızı açın ve havaya kaldırın

Sonuç: Herkes aynı yönergeyi aldığı halde pek çok farklı sonuç çıkacaktır.

Önceki kağıt katlama etkinliğinden hareketle yönerge verirken anlattığımızı sandığımız şey ile karşıdakinin algıladığının nasıl farklılaşabildiğini tecrübe etmiş olduk.

Kulaktan kulağa oyununu daha önce oynamışsınızdır ya da en azından duymuşsunuzdur. Şimdi birlikte hatırlayalım mı ? Yan yana dizili kişilerden en baştaki kişi seçtiği bir cümleyi diğerleri duyamayacak şekilde yanındaki arkadaşının kulağına fısıldar. Sonra ikinci sıradaki kişi de anladığı cümleyi yanındaki arkadaşının kulağına fısıldar. Bu, sıranın sonundaki kişiye cümle ulaşıncaya kadar tekrarlanır. En sondaki kişi cümleyi yüksek sesle söyler ki bu cümle büyük olasılıkla ilk söylenen cümleden farklıdır. Sizce bunun nedeni ne olabilir?

Yeterince dikkatimizi vermememiz veya bizim verdiğimiz komutların karşıdaki kişi için anlamlı olmaması neticesinde genelde ilk söylenen cümle sonuncu kişiye doğru olarak ulaşmaz.

Yine de yanımızdaki arkadaşımız bir cümle söylediğinde anlamadığımız bir kelime olsa dahi, beynimiz bunu mantıklı bir şekilde düşünerek doldurmaya çalışır. Oysa bilgisayarların böyle bir yeteneği yoktur. Onlara verdiğimiz bir komutu yanlış anlayamazlar veya yanlış verdiğimiz bir komutu düzeltemezler. Bu nedenle bilgisayarlara eksik veya hatalı bir komut verdiğimizde problemi çözmemiz imkânsızdır.

Biraz önce yönerge almayı deneyimledik ve yönerge verirken net olmayan adımların nasıl farklı sonuçlar doğurduğunu gördük. Birazdan siz de arkadaşlarınıza yönerge vererek bir şekil çizdirmeye çalışacaksınız. Öncesinde hep birlikte küçük bir deneme yapalım.

 • Şimdi elinizdeki boş sayfanın tam ortasına bir nokta çizin.
 • Sayfanın sol üst köşesinden başlayarak, noktanın içerisinden geçen ve sayfanın sağ alt köşesinde biten düz bir çizgi çizin.
 • Sayfanın sol alt köşesinden başlayarak, noktanın içerisinden geçen ve sayfanın sağ üst köşesinde biten düz bir çizgi çizin.
 • Sayfanın sol tarafındaki üçgenin merkezine adınızı yazın.

Sonuç

 1. Öğrenci resmi çizdirsin – Öğrenciler soru sorabilir.
 2. Öğrenci resmi çizdirsin – Öğrenciler soru soramaz.
 3. Arkası dönük öğrenci resmi çizdirsin – Öğrenciler soru soramaz.
 4. ikili grup olan öğrenciler resim çizip yönergeleriyle arkadaşına resmi çizdirsin.

NELER ÖĞRENDİK NELER?

Bu derste sizlerle yönergelerle ilgili çalıştık. Yazılı ya da sözlü bir yönergeyi anlama, uygulama ve bir konu ile ilgili yönergeler yazmak günlük hayatta işlerimizi kolaylaştıracak önemli bir beceridir. Bir yemek pişirmekten, bisiklete binmek gibi yeni bir beceri öğrenmeye, yeni aldığımız bir elektronik aleti çalıştırmaktan, arkadaşlarımızla oynadığımız oyunun kurallarını öğrenmeye kadar pek çok konuda yönergeleri dinler, takip eder ve başkalarına anlatırken yönerge veririz. Sizin de fark ettiğiniz gibi bir işin yapılması için yönerge hazırlarken yapılması hedeflenen iş dikkatli şekilde incelenmeli, ihtiyaçlar tanımlanmalı, izlenmesi gereken adımlar tek tek planlanmalı ve yönergeler doğru bir sırayla yazılmalıdır.


Bilgisayarlar da tıpkı bizim bugün deneyimlediğimiz gibi verilen yönergeleri takip ederek çalışırlar. Bilgisayarın yaptığı her işlem detaylı önergelerle tanımlanmış adımları içerir. Yönergeler olmazsa, ya da doğru sırayla yapılmazsa bilgisayar kendisinden beklenen işi yerine getiremez. Önümüzdeki haftalarda bilgisayarların yönergeleri nasıl takip ettiği üzerinde çalışacağız ve biz de bilgisayarın istediğimiz şeyleri yapabilmesi için ona yönergeler yazacağız.

 

CODY ile Kodlamaya Başlayalım 🙂

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*